Barcelona’da kahvaltı mekanları fazla fakat İspanyol kültüründe özel bir kahvaltı kültürü yok. Kahvaltıcı diye birşey yok yani.  Gün içinde zaten hizmet veren kafe, brunch mekanları kahvaltı için opsiyonumuz.  Yumurta ve hamur işi türevlerini kahvaltı için seçebilirsiniz. Bizim hanım, tatlıya düşkün olduğu için önce güne tatlı ile başlamak isteyenleriniz için:

La Rambla, Gofres

Fransızca gaufre kelimesinden türemiştir. Kabarmış anlamına gelir. İspanyolca’da çoğul kelime ile çağrıldığında bu tip satıcılar veya dükkanlar gofre’ye gofres diyoruz. Waffle’a benzer görünümü, fakat Türkiye’den daha ağır yapıyorlar, yağı bol. Yine gofres sade yenebilecek kadar tatlı içeriğe sahip.. La Rambla (bizim İstiklal Caddesi)’da yürüyüp kokusuna maruz kaldığınız gofres veya kardeşi krepler sizi ikna edecek. Bir sabah kahve ile bu kaçamağı yapabilirsiniz, zira şehirde uzun yürüyüşler sizi bekliyor..

barcelona gofres nerede yenir

La Rambla’da, Marina’da ufak standlarda gofres yiyebilirsiniz. Çikolatalı, dondurmalı, cevizli en çok talep görenler arasında.

barcelona gofres la rambla

Brunch & Cake – Barcelona

Sadece Barcelona’da kahvaltı mekanı değil, barselona’da ne yenir ne içilir diye merak ediyorsanız bile buraya günün her saati lezzetli bir yemek için gelebilirsiniz. Sunumları ile iştah kabartan Brunch & Cafe hem turist hem yerel ziyaretçilerin ilgi odağında, günün her saati oldukça kalabalık. Guacamole olan herşeyi yiyebilirim, tavuk sandiviç severim, yeşillik ama lezzetli isterim… Burayı sevmemek için bir sebep yok. Kahveleri taze, farklı karışımlardan oluşan meyve suyu da tercih edebilirsiniz. Buradan keyif almak için, kuyruk olacağını bilin, rezervasyon yok. Çalışanlar oldukça şık, mekan ufak ama oldukça sevimli.Herşey çok güzel ve lezzetli o yüzden, gönül rahatlığı ile sipariş verebilirsiniz.

protein salatasi barcelona
Protein salatasi, daha lezzetlisini yemediniz…

barcelona kahvalti sabah barcelona kahvalti nerede yenir

Milk – Bar & Bistro

Barselona kahvaltı mekanları ve öğlen yemeği için atmosferi ve yemekleri ile tercih edebileceğiniz bir diğer mekan Milk Bar & Bistro.

milk bar nerede

Tavsiye olarak Eggs Benedict yiyebilirsiniz, aşağıda özel sosu ile görmüş olduğunuz. Yazının başında Barcelona’da kahvaltı mekanı aslında yok demiştim. Egg benedict bir İngiliz yemeği, bildiğiniz cılbır. Gofre zaten Belçika-Fransız, Brunch & Cake ise tamamen Amerikan tarzı ve California stili bir menü ve içeriğe sahip. O yüzden Barselona’ya özgü değil ama güzel kahvaltı için tavsiyelerdir.

egg benedict barselona kahvalti onerisi

milk bar_barselona kahvalti

Bonus, Alternatif Bir Tarz: Pazar Kahvaltısı

Sabah erkenden kalkıp pazara gittik. Taze meyveler, meyve suları, zeytin ve onlarca kasap bulduk. Ufak bir marketten sıcak baget ekmekler, arasına kaşar ve 1 euroluk meyvesuyu. Çok uygun fiyatlara alternatif bir kahvaltı için Mercat de La Boqueria’da eşsiz bir Barselona kahvaltısı yapabilirsiniz. Arka tarafında oturma yeri bulunuyor. Pazar günleri oldukça sakin oluyor…

Mercado de La Boqueria barselona pazari Mercado de La Boqueria barselona kahvalti mekan

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *