ataturk ceket mendil kombiniAtatürk’ün giyim tarzı, tahmin ettiğinizden daha karmaşık ve renkli. Atatürk’ün kıyafetleri bugünün erkekleri için bile oldukça iddialı ve şık. Atatürk ile ilgili bazı konuların abartıldığı sürekli tartışılıyor. Özellikle fiziki özellikleri, sesi ve boyu gibi. Ben tamamen objektif olarak şu konuyu net olarak söylemek istiyorum, bugünün siyasi liderleri giyim konusunda Atatürk kadar cesur ve etkili davranamazlar. Yazıyı okumak için üşeniyorsanız en alttaki fotoğraflarındaki detaylara bakın, mendiline, çorabına, ceketine. Okurlar için ise neden Atatürk giyim zevki diğerlerinden farklı ve onu bu kadar şık yapan gizli noktalar neler inceleyelim.

Atatürk Giyim Zevki, Detaylar

Atatürk giyim zevki detaylarda gizli. Bunu nerden hatırlıyorsunuz? İtalyan giyim tarzı. Bugünkü italyan giyim tarzı daha fit, dar kesim, dar paça kesimlerden oluşuyor. Atatürk´ün yaşadığı dönem insanlar kıyafetlerini terzilere diktiriyordu. Bugünün gençleri belki düşünmekte zorlanabilir ama toplu üretim olmadığı için daha ekonomi diliyle anlatmak gerekirse hazır giyim diye bir sektör henüz olmadığı için terzi tek seçenekti. Mustafa Kemal’in Paris ve İstanbul da terzileri bulunurdu. Terzilerde ise Atatürk’e ait beden ölçüleri hatta kalıpları.

 

ataturk kiyafetleri

ataturk elbıseleri
Atatürk kıyafet kombinasyonlarında renklerden çekinmiyor. Açık kahve pantolon, siyah bir ceket, pembe mendil, kırmızı papyon ve mavi gömlek. Türkiye Cumhuriyeti kurucusu mükemmel bir zevke sahip değil mi?

Atatürk Giyim Tercihi Detayları

 

Üzerine kalıp gibi oturmasanı rağmen Atatürk’ün kıyafetleri oldukça rahat (straight kesim). Dimdik durması sebebiyle anlaşılmayan detaya karşı kolunu kıvardığı resimlerde rahat olması için bırakılan payları görebilirsiniz. Ama ütüsüz bir kıyafetini görmek neredeyse imkansız.

ataturk gibi giyinmek

Bir siyasi (askeri kökene rağmen) lidere göre oldukça renkli giyiyor. Pembe, mavi mendiller, rengarenk süeter giymekten zevk alıyor. Atatürk’ün müzik zevki, içki seçimi, yabancı dile hakimiyeti, dans tutkusu gibi renkli tarafını biliyorsanız şaşırmayacaksınız. O plaja gittiğinde, etrafındaki kız arkadaşları ile poz verebilecek kadar samimi içten birisi, bakmayın devlet dairelerine asılan fotoğraflara.

ataturk genis yaka gomlek

Papyon, smokin, köstekli saat. Atatürk aksesuar aşığı !

İddialı kıyafetler tercih ediyor. Giyim ile ilgili devrimin örnek insanı olmanın ötesinde bir zevki var. Pelerin koleksiyonu mavi ve siyahtan oluşuyor. Eğer hayatınızda hiç pelerin giymediyseniz, bir gün deneyin ve fotoğraf çekmeye çalışın, kaç defa sonra istediğiniz görüntü çıkacak. Taşıması oldukça güç !

Ayakkabı tercihi genelde rugan. Sivri burun, italyan kesim ayakkabı kullanmıyor. Genel teması rahat ve kullanışlı kıyafetlerden yana.

Çorapları sivil hayatta oldukça renkli, kareli ve açık renkten oluşuyor.

ataturk beyaz mendilAtatürk’ün takım elbise tercihi sadece siyah ve beyazdan oluşuyor. Takım elbiselerinde renk çeşitliliği, yeni açılan meclis için fazla iddialı olabilirdi. Benim şahsi düşüncem ise kendisinin oldukça renk aşığı birisi olduğu yönünde. Sivil hayatındaki tercihlerinden bunu anlayabilmek mümkün. Yelek giymeye önem veriyor ve şıklığını tamamlıyor aslında.

Kıyafetlerininin tamamı ipek, yazlık kıyafetlerinde keten ağırlıklı. Deri kullanmayı seviyor hatta eldivenleri bile kurt derisinden.

Bonus: Atatürk Kıyafetlerinde Ermeni ve Fransız İzleri

Atatürk kıyafetlerinde yer alan şıklığın ve zenginliğin temelini anlamak için o dönem Türkiye`sini iyi bilmek lazım. Yazının tarihsel içeriği olması modaya tutkunuzu azaltmasın, bazı noktaları anlamak için tarihsel süreci bilmenizde fayda var. Cumhuriyet döneminin yaratıcı ve modaya dönük yüzü levantenler ve  azınlıklar. Levon Kordonciyan. 5 yıl Paris’de eğitim gördükten sonra İstanbul’a dönüp kendi terzi dükkanı açıyor SultanHamam’da (dönemin moda merkezi). Dükkanında asılı tabelada önemli bir müşterisi oluyor: Atatürk (Kaynak: The tuxedo maker of Atatürk, http://www.hurriyetdailynews.com/default.aspx?pageid=438&n=the-tuxedo-maker-of-ataturk-2009-10-28)

 

 

 

ataturk giyim stili
Atatürk’ün geniş yaka gömlek giydiği ender zamanlardan birisi. Siroz hastalığının başlaması ile birlikte kıyafetlerinde daha rahat tercihlere gidiyor. Yakası dar, hareketini kısıtlayan gömleklerden uzak duruyor.
ataturk giyim modelleri
Kolunun aşağıya dik uzanmadığı fotoğraflarda potluk yapan kol çizgilerini görüyorsunuz. Aslında fit gibi gördüğümüz, rahat kıyafet seçimleri yapıyor. Duruşu ve kıyafeti taşımasından dolayı bu potluk yapan kıyafetlerini anlayamıyorsunuz çoğu zaman.
ataturk kiyafet modelleri
Ne yorum yazabilirsin. Sağ elinde tuttuğu sigara, sol elinde Türk kahvesi. Bacak bacak üstüne atıp oturması, omzunun dik, yüzünün kamera dönük olması. Üzerinin jilet gibi olup, renklerin harmonisine birşey diyemiyoruz, izliyoruz dakikalarca.

ataturk giyim tarzi ataturk moda ataturk modasi ataturk nasil giyinirdi ataturk pelerin modasi

ataturk sivil giyim tarzi ataturk takim elbise ataturk tarzi giyim ataturk un giyim tarzi ataturk ve giyim tarzi

Şık kıyafetler giymek yetmez, pahalı terziler olması yetmez. Stil sahibi erkekler kıyafeti nasıl taşımasını bilen, karakter sahibi ve iyi poz veren kişilerdir. Atatürk’ün bilmediğiniz bir özelliğini söyleyeyim, o poz vermesini gerçekten iyi bilen bir fotomodel. Artık, Atatürk fotoğraflarına başka bakacaksınız.

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *