ADIDAS Stan Smith hikayesi bize geçmişin klasik, temel çizgilere sahip tasarımını bugünlere taşımamızı sağlıyor.  Adidas, bu “tenis” -sneakers- modelinin 44 milyondan fazla sattığını duyurdu. Peki bu başarının hikayesi nedir?

Adidas Stan Smith’in Hikayesi: Nereden Nereye…

ABD, Avrupa ve günümüz Türkiye’sinde birçok modaseverin ayağında gördüğümüz değişik renk ve modellere sahip bir ayakkabı. Son dönemlerin en sevilen ikonik, oldschool ve retro tarzı bir sneakers modelinden bahsediyorum: Adidas “Stan Smith”. Çok şaşıracağınız bir geçmişe sahip…

adidas stan smith hikayesi

İlk Tenis Ayakkabısı, Sneakers

1965 yılında Horst Dassler (ADIDAS’in kurucusu Adolf Dassler’in oğlu) o zamanların en başarılı teniscisi ile anlaşıp bir ayakkabı üretmeye karar vermiştir. Adidas, Fransız tenis oyuncusu Robert Haillet için özel deriden yapılmış ilk tenis ayakkabısını adidas Robert Haillet ismiyle piyasaya sundu. Beyaz yeşil renklere sahip ayakkabı, tenis sporu için önemli bir dönüm noktası olmuştur.

adidas stan smith nediradidas haillet

1973 yılında, Robert Haillet profesyonel kariyerine son vermişti. Adidas, o zamanın dünyada bir numaralı ismine sahip, Wimbledon Grand Slam gibi önemli turnuvaları kazanmış olan Amerikan tenis oyuncusu Stan Smith ile anlaştı.Robert Haillet imzası taşıyan ayakkabı üzerinde Stan Smith’in resimleri olan ve farklı kombinler içeren ayakkabı modelleri çıkartması bir dönem karışıklığa yol açmıştır.

Adidas Stan Smith Tarihi

“I’m a tennis player, but a lot of people think I’m a shoe.” – Stan Smith

“Ben bir tenis oyuncusuyum fakat bir çok insan benim bir ayakkabı olduğumu düşünüyor.” – Stan Smith

adidas stan smith bayan gisele bundchen.jpgStan Smith Kimdir?

Adidas’ın en klasik ayakkabı modelinin ismi. Bir zamanların en ünlü tenisçisinin ismi. İlginçtir, bugün tenis oyuncularına Stan Smith modeli önerilmiyor. Sneakers takipçilerinin, old school – retro tarz sevenlerin olmazsa olmaz tercihi.

 

Meraklıları için bazı kaynaklar:

http://www.businessinsider.com/why-everyone- is-wearing- stan-smiths- 2015-7?IR=T

Here's How Adidas Made The Stan Smith Cool Again

http://www.complex.com/sneakers/2015/12/adidas-stan- smith-revival- strategy

 

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *