Erkek modası, yıllara göre çok ciddi değişiklikler göstermiyor. Kesim, tarz biraz makyajlansa bile genel hatlar aynı kalıyor. İlginçtir, saç şekili veya aksesuarlar çok daha evrimsel değişime uğruyor. O yüzden eğer bir 70’ler partisine gidecekseniz, gözlük-kolye-saç stili giyeceğiniz kıyafetten daha büyük etki yaratabilir. Erkek olmanın avantajları..

70ler erkek kiyafetleri1970’ler Erkek Modası

1970’ler erkek modasını, dönemin siyasi, ekonomik koşullarında oldukça özgür, kendinden önceki dönem 60’lardan çok farklı, 80’leri etkileyecek kadar kuvvetli olmuştur. 70’ler ve bu dönem doğan babalarınız ile aranızda 10 yaş ve üzeri fark bulunan abiniz aranızda fark görmenizin sebebi bu yüzden aslında.

1970 ler Erkek Kıyafetleri

70’ler erkek gömleklerinin yakaların büyük ve geniş.

70’ler erkek saç modelleri, özgürlüğe kavuşuyor. Şapka takmıyor, doğal, belki bukleli, uzun saç modası hakim.

1970ler erkek giyimi spor1970’ler erkek pantolonları, dar kesim fakat paçalar geniş. İspanyol paça dönemi.

1970’ler erkeklerin çizgili eşofman takımlarını günlük hayatta giydiğine şahit olmuştur. Uzun bir dönem devam etti bu moda akımı. Hababam sınıfı, Badi Ekrem’i hatırlarsınız. Kırmızı-Beyaz adidas eşofmanları ile beden eğitimi derslerini. Kısaca rahat bir giyim zevki hakim.

Bu dönem yine uzun saç bırakan erkeklerin arttığı, bol aksesuar kullandığı bir akım yaratmıştır. Özgürlük düşkünü gençler… Evinizdeki fotoğraf albümüne bakarsanız, herkesin uzun saç bırakmaması gerektiğini daha net anlayacaksınız.

1970ler Erkek Ayakkabıları

1970 erkek ayakkabilari
İlginçtir, bir dönem platform ayakkabı veya platform topuk erkekler için modaydı. İşte 1970’ler 🙂 . Esquire’in yaptığı araştırmaya göre ankete katılan o dönemin gençlerinin %41’i erkek ayakkabısı olarak platform giymiş, %14’ü hala bunu devam ettiriyor. %20si bugün yine moda olsa giyerim demiş.

 

1970ler erkek giyim tarzi
Esquire’nin aynı anketi dikkat ederseniz, katılım oranları düşük. İddialı bir kıyafet. Yani erkek platform ayakkabısı bile iddialı iken bu şekilde dolaşmak kolay olmasa gerek. Bugün bu tip bir kıyafet sadece kostüm partisinde normal görülebilir.

 

1970ler erkek modasi

 

Tarık-akan-1970ler
Tarık Akan, 70’ler akımının Türkiye öncüsü.

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *